Kvalitní krmivo pro kočky z útulku

Kvalitní krmivo pro kočky

Velkou pomocí pro náš útulek pro kočky jsou nejen peníze, ze kterých hradíme výdaje na velmi nákladná veterinární ošetření, ale i nákup krmení pro kočky v azylu, kterých tu máme něco kolem 60. Asi si umíte představit kolik granulý a konzerv pro kočky tu spotřebujeme.

1 kilo za 20 korun? Raději ne!

V obchodech s potravinami můžete často narazit na velmi lákavé nabídky “kvalitního a kompletního” krmiva pro kočky. Mozek zavelí, že jde o výbornou koupi, ale zamysleli jste se co obsahuje takové krmivo?

Kolik bílkovin, vlákniny, vitamínů a dalších potřebných látek pro zdraví vývoj kočky obsahuje kilo granulý, které stojí stejně jako kilo mouky? Téměř žádné.

Je to jako byste jedli 3x denně a celý život čínskou polívku se sáčku. Sice vám to na chvíli zažene hlad a neumřete, ale žaludek, ledviny, játra nebo další orgány budou mít velký problém a mohou přestat i fungovat.

Takové krmivo vůbec nekupujte!

kočičí útulek - nekvalitní krmivo pro kočky

Útulky si přece nesmí vybírat!

Můžete argumentovat, že útulky mohou být rádi za jakékoli krmení a není na místě si vybírat.  Nejedná se o marnotratnost nebo rozmazlenost. Mnozí pejsci nebo kočky přicházejí do útulků v zuboženém stavu, vyhublé na kost, začervené, s průjmy, virovými nemocemi, a tak potřebují kvalitní stravu, která jim pomůže se znovu postavit na nohy.

Zvířata mnohdy po levných granulích zvrací a chřadnou nebo stravu vůbec nepřijímají.

Značky, které se neosvědčily

  • Whiskas
  • Kitekat
  • Frieskies
  • Darling
  • a levné granule velkých obchodních řetězců.

Často slýcháváme “Naše kočky, ale tyto granule mají rády.” Granule nízké kvality neobsahují téměř žádné maso. Aby kočkám chutnaly, tak jsou granule často dochucovány, a aby měl majitel kočky pocit, že svému zvířeti dopřává něco zdravého, tak se do granulí přidávají i barviva.

Vždy se podívejte na složení granulí na zadní části obalu. Pokud na prvním místě najdete “obiloviny”, tak granule nekupujte. Výrobce z vás pouze tahá peníze a vžádném případě tyto granule nepřispívají ke zdraví vaší kočky.

Příklad nevhodného složení granulí – plné obilovin

Obiloviny, maso a vedlejší produkty živočišné výroby (mimo jiné 4% hovězí v hnědých kouscích), rostlinné vedlejší produkty, rostlinné bílkovinné extrakty, oleje a tuky, minerální látky, zelenina (mimo jiné 4% mrkev v oranžových kouscích, 4% hrášek v zelených kouscích).

Příklad kvalitního složení granulý – žádné obiloviny

Čerstvé kuřecí maso bez kostí (30%), sušené kuřecí maso (28%), brambory, kuřecí tuk, sušená vejce, čerstvý sleď, sušený sleď, rybí olej, hydrolyzovaný živočišný protein, sušená mrkev, sušená vojtěška, inulin, fruktooligosacharid, mannanoligosacharid, sušené granátové jablko (0,5%), sušené jablko, sušený špenát, psyllium (0,3%), sušený černý rybíz, sušený pomeranč, sušené borůvky, sušené pivní kvasnice, kořen z kurkumy (0,2%), glukosamin, chondroitin-sulfát, extrakt z měsíčku lékařského (zdroj luteinu).

Proč je méně někdy více?

Máte jen 200 Kč a přesto byste kočkám rádi pomohli? Než koupit 10 kilový pytel, tak kupte raději například 2 x 400 g Royal Canin Sensible 33 nebo Hill´s Feline Adult Tunanebo 2 kg Bosch Cat Sanabelle Sensitive LambPurina Pro Plan Cat Adult Housecat Chicken, případně jiné kvalitní granule.

Jedná se o kvalitní a vydatnější krmivo, které kočky více zasytí, a tudíž toho tolik nesežerou.